NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
5587
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.  Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст. Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.

В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.

Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

За четвърта поредна година Международният документален „Родопи филм фест“ (RIFE) ще се проведе в Смолян от 11 до 14 юли, съобщи Михаела Люцканова, отговаряща за връзка с медиите. Програмата ще направи преглед на 36 заглавия от България и света, като входът е свободен.

Избрани филми са включени за първа година в платформата Nettera.TV. Основният акцент на фестивала е поставен върху музикалните филми, за това и мотото тази година е „Слушай музиката!“

Откриването ще е на 11 юли на амфитеатъра пред Регионална библиотека „Николай Вранчев“ с филма „Раят може да почака“ на Свен Халфар. Лентата е портрет на хамбургския хор, в който всички певци са на преклонна възраст, но имат смелостта да застанат пред публика и да разкрият частица от душата си.

В музикалната секция е включен и филмът "32 звука" на номинирания за „Оскар“ Сам Грийн, който ще бъде представен премиерно з

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на з

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван

Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos. 

На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.

Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.

При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и

Нидерландската телевизионна компания "Авротрос" (Avrotros) "обмисля" участието на страната в песенния конкурс "Евровизия", след като тазгодишният й представител Йост Клайн беше дисквалифициран преди финала, предаде ДПА.

Организаторите на форума, който през май беше проведен в шведския град Малмьо, водят разследване и са назначили независим експерт, който да направи оценка на музикалното състезания.

Клайн беше спрян от участие във финала с песента Europapa от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) заради "инцидент", при който се твърди, че е отправил вербални заплахи към служителка на продукцията.

"Песенният конкурс "Евровизия" е създаден, за да свързва страни и народи чрез музиката и да насърчава взаимното братство. Това трябва да бъде отправна точка за организаторите и всички участващи", казват от "Авротрос" в разпространено изявление, цитирано от ДПА. "Д

С оперетата по музика на Щраус-син "Виенска кръв" ще бъдат открити Бургаските музикални празници "Емил Чакъров". Под палката на Деян Павлов на 2 юли в главните роли в оперетата на Йохан Щраус-син, по режисура на Марио Николов, ще влязат Нона Кръстникова и Яни Николов. Това съобщи Теменуга Захариева от Държавната опера в Бургас. 

Музиката на Йохан Щраус-син ще звучи на сцената на Летния театър. Историята, която ще бъде разказана чрез оперетното изкуство, е класическа – изневяра, поредица от интриги, забавни разминавания, обрати в сюжетното развитие, ситуации, изпълнени със закачки и свеж хумор, музикални и визуални послания. Постановката "Виенска кръв" е атрактивна и като сценично оформление и костюми.– те ще пренесат публиката на аристократичен бал в имение във Виена в средата на 19 век. Представлението ще се изпълнява на български език.   

Зад диригентс

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Зимата на нашето недоволство
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Калейдоскоп
5587
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора.

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.

В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.

Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

За четвърта поредна година Международният документален „Родопи филм фест“ (RIFE) ще се проведе в Смолян от 11 до 14 юли, съобщи Михаела Люцканова, отговаряща за връзка с медиите. Програмата ще направи преглед на 36 заглавия от България и света, като входът е свободен.

Избрани филми са включени за първа година в платформата Nettera.TV. Основният акцент на фестивала е поставен върху музикалните филми, за това и мотото тази година е „Слушай музиката!“

Откриването ще е на 11 юли на амфитеатъра пред Регионална библиотека „Николай Вранчев“ с филма „Раят може да почака“ на Свен Халфар. Лентата е портрет на хамбургския хор, в който всички певци са на преклонна възраст, но имат смелостта да застанат пред публика и да разкрият частица от душата си.

В музикалната секция е включен и филмът "32 звука" на номинирания за „Оскар“ Сам Грийн, който ще бъде представен премиерно з

Постановката „Крадецът на праскови“ по едноименната повест на Емилиян Станев представя в Радомир Музикално-драматичен театър (МДТ) "Константин Кисимов“ - Велико Търново, съобщават от читалище "Напредък 1895 г." в Радомир.

Героите на едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят на театралната сцена на 18 септември, точно шейсет години след създаването на едноименния филм на Въло Радев. 

В ролята на Елисавета и нейния съпруг ще се превъплътят актьорите Полина Петкова и Веселин Калановски. Персонажът на сръбския военнопленик ще бъде изигран от Борис Атанасов, а на ординареца - от Детелин Кандев. В актьорския състав на представлението са още Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Спектакълът "Крадецът на праскови" е по драматизация и режисура на Бойко Илиев. Музиката е дело на Петър Атанасчев, а сценографията и костюмите е на Никол

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Украинският художник Константин Калинович открива първата си самостоятелна изложба в България във варненската галерия „Ларго“. Колекцията му с 65 графики е озаглавена „Моята зимна градина“. Творбите са изпълнени с офорт и суха игла, с които работи вече от петдесет години. Първата ми работа е направена през 1971 г. и се надявам, че вече съм усвоил тази техника, каза авторът . 

Калинович е избрал за представянето си във Варна произведения от различни свои периоди и серии, но обединени от мотива за зимата, който е негова основна тема. „Зимата е най-графичното време на годината. С техниката на офорта много хубаво се изобразяват снегът, дървото, котките, птиците“, обясни той. Работите са малък формат, въпреки че художникът работи и мащабни графики. Причината е, че това е утвърден формат за офорта. „Желанието ми е да предам повече добре направени детайли, за да е интересно на з

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван

Компанията с български корени Chaos, разработваща софтуер за компютърна визуализация, представи в САЩ най-новата си технология за виртуална филмова продукция Проект "Арена", съобщиха от Chaos. 

На 11 септември в Culver Theatre в Лос Анджелис беше представен късометражният филм Ray Tracing FTW, в който технологията се прилага за първи път в реална филмова продукция.

Иновацията предлага по-бързо и ефективно заснемане на филмови сцени при виртуална продукция и е алтернатива на съществуващите софтуерни решения, използващи т.нар. растеризация на изображенията, уточниха от компанията.

При виртуалната продукция на филми вместо пред зелен или син екран сцените се заснемат пред LED екран, на който се възпроизвежда обкръжаващата среда. Най-често за фон на действието се използват висококачествени 3D изображения или анимация. Проект "Арена" дава възможност 3D сцени и

Нидерландската телевизионна компания "Авротрос" (Avrotros) "обмисля" участието на страната в песенния конкурс "Евровизия", след като тазгодишният й представител Йост Клайн беше дисквалифициран преди финала, предаде ДПА.

Организаторите на форума, който през май беше проведен в шведския град Малмьо, водят разследване и са назначили независим експерт, който да направи оценка на музикалното състезания.

Клайн беше спрян от участие във финала с песента Europapa от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) заради "инцидент", при който се твърди, че е отправил вербални заплахи към служителка на продукцията.

"Песенният конкурс "Евровизия" е създаден, за да свързва страни и народи чрез музиката и да насърчава взаимното братство. Това трябва да бъде отправна точка за организаторите и всички участващи", казват от "Авротрос" в разпространено изявление, цитирано от ДПА. "Д

С оперетата по музика на Щраус-син "Виенска кръв" ще бъдат открити Бургаските музикални празници "Емил Чакъров". Под палката на Деян Павлов на 2 юли в главните роли в оперетата на Йохан Щраус-син, по режисура на Марио Николов, ще влязат Нона Кръстникова и Яни Николов. Това съобщи Теменуга Захариева от Държавната опера в Бургас. 

Музиката на Йохан Щраус-син ще звучи на сцената на Летния театър. Историята, която ще бъде разказана чрез оперетното изкуство, е класическа – изневяра, поредица от интриги, забавни разминавания, обрати в сюжетното развитие, ситуации, изпълнени със закачки и свеж хумор, музикални и визуални послания. Постановката "Виенска кръв" е атрактивна и като сценично оформление и костюми.– те ще пренесат публиката на аристократичен бал в имение във Виена в средата на 19 век. Представлението ще се изпълнява на български език.   

Зад диригентс

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Зимата на нашето недоволство
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.