NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
5626
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.  Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст. Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Театър „София“ започва сезон, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър, съобщават от трупата.

Откриването на сезона е в Деня на София, 17 септември, със спектакъла „Перфектни непознати“ в театър „Сълза и смях“. „Освен едно незабравимо преживяване в празничния ден, екипът е подготвил и специален подарък за всеки присъстващ на представлението“, уточняват от театъра.

След двойния празник започват репетициите на Шекспировата класика „Комедия от грешки“. Режисьор на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията е на Свила Величкова, а премиерата е в края на ноември.

На 27 септември спектакълът „Покана за вечеря“ има юбилей. Пиесата на Оля Стоянова печели конкурса на театър „Софи

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.

Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.

От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.

Преди години той участва в заснемането на доку

На 5 и 6 декември в „Театро“ са премиерните представления на „Билет до Америка“. 

Пиесата е по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев, и е под режисурата на Ивайло Христов, съобщават продуцентите от Break a leg. 

По думите им „Билет до Америка“ е комедия, в която Башар Рахал е в ролята на стендъп комика Емил Гатев, а Иван Бърнев е неговият продуцент Сами. Историята проследява как двамата приятели се забъркват в серия хаотични интриги, опитвайки да спечелят вниманието на американска продуцентка и шанс за турне в САЩ. Емил е дързък и безкомпромисен комик, готов да рискува всичко за успеха си, докато Сами се стреми да балансира между лоялността към приятеля си и собствените си професионални амбиции. Сюжетът изследва теми като

На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков. 

Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса. 

Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев. 

До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.

Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето българ

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.

Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.

А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра  със специален балон, като подарък със спомен от прежи

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.

Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.

“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.

Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м

Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява залепен за стената с тиксо банан.

Творбата бе продадена тази седмица за 6,2 милиона щатски долара на търг от аукционната къща „Сотбис“. Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството. 

Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron).

„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република

Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.

Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. 

„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и

Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.

Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.

В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“. 

В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
5626
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора.

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Театър „София“ започва сезон, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър, съобщават от трупата.

Откриването на сезона е в Деня на София, 17 септември, със спектакъла „Перфектни непознати“ в театър „Сълза и смях“. „Освен едно незабравимо преживяване в празничния ден, екипът е подготвил и специален подарък за всеки присъстващ на представлението“, уточняват от театъра.

След двойния празник започват репетициите на Шекспировата класика „Комедия от грешки“. Режисьор на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията е на Свила Величкова, а премиерата е в края на ноември.

На 27 септември спектакълът „Покана за вечеря“ има юбилей. Пиесата на Оля Стоянова печели конкурса на театър „Софи

Българско-украинската продукция „Краят на реката“, която е единствената родна лента в конкурсната програма на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“, е един много изстрадан филм.

Това сподели след премиерата на заглавието режисьорът Васил Барков. Това е неговият пълнометражен дебют, след заснемането на няколко документални и късометражни филма. Завършил е НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ при Владислав Икономов.

Вилково, където се развива действието във филма, е близо до родното село на режисьора. Историята е базирана на действителни събития и разказва за българин, който отива в Украйна и намира мечтания живот.

От малък съм впечатлен от този край и неговите жители, които са руснаци, прогонени от царския режим. Те се наричат липовани и имат специфична култура, разказа Барков.

Преди години той участва в заснемането на доку

На 5 и 6 декември в „Театро“ са премиерните представления на „Билет до Америка“. 

Пиесата е по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев, и е под режисурата на Ивайло Христов, съобщават продуцентите от Break a leg. 

По думите им „Билет до Америка“ е комедия, в която Башар Рахал е в ролята на стендъп комика Емил Гатев, а Иван Бърнев е неговият продуцент Сами. Историята проследява как двамата приятели се забъркват в серия хаотични интриги, опитвайки да спечелят вниманието на американска продуцентка и шанс за турне в САЩ. Емил е дързък и безкомпромисен комик, готов да рискува всичко за успеха си, докато Сами се стреми да балансира между лоялността към приятеля си и собствените си професионални амбиции. Сюжетът изследва теми като

На 4 октомври на официална церемония в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде връчена Националната награда за живопис „Захарий Зограф“, съобщиха от Исторически музей – Самоков. 

Тазгодишният носител на наградата е художникът Греди Асса. 

Наградата „Захарий Зограф” е основана е през 1972 година, а първият й лауреат е академик Светлин Русев. 

До 1987 година включително отличието се присъжда всяка година. След 15-годишно прекъсване, по инициатива и с решение на Общинския съвет в Самоков, през 2000 година наградата бе възстановена.

Наградата „Захарий Зограф“ се дава на художници с особени постижения в областта на българското изобразително изкуство. Благодарение на статута на наградата днес фондът на Общината разполага с творбите на най-утвърдените през времето българ

Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.

Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.

Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.

А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра  със специален балон, като подарък със спомен от прежи

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.

Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.

“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.

Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м

Италианският художник Маурицио Кателан, автор на произведението на изкуството „Комик“ каза, че творбата е „провокация“, предаде Ройтерс. Тя представлява залепен за стената с тиксо банан.

Творбата бе продадена тази седмица за 6,2 милиона щатски долара на търг от аукционната къща „Сотбис“. Според Кателан творбата предизвиква хората да оценят истинската стойност на изкуството. 

Новият собственик на „Комик“ е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути "Трон" (Tron).

„Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители“, каза Кателан пред италианския всекидневник „Република

Третата глава на арт проекта „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува, съобщават от Института за съвременно изкуство (ИСИ). Събитието е част от неговата програма „Суперпозиции“.

Откриването е тази вечер в подлез „Царевец“ на бул. „Цариградско шосе" (Орлов мост). Куратори са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. 

„За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме, слушаме и

Спектакълът „Червената шапчица“ на Държавен куклен театър (ДКТ) - Видин е селектиран за участие в програмата на международния куклен фестивал на открито „Дни на куклите“ в морската градина на Бургас. Това е поредно участие на видинският куклен театър във фестивала, съобщиха от културната институция.

Пиесата „Червената шапчица“ ще се играе два пъти на откритата сцена „Охлюва“. Драматизацията и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови, сценография и кукли - Елена Цонкова, композитор е Петко Т. Манчев. Участват актьорите Аделина Иванова и Красимир Колев, напомнят от театъра.

В началото на юли Видинският куклен театър участва в седмото издание на кукления фестивал за всички възрасти „Шарено петле“ в Плевен с марионетния спектакъл „Цирк Мираж“. 

В периода от 25 август до 1 септември театърът гостува с пет представления на същия спектакъл по време на международ

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.